Kontakt
napisz na info@mariezelie.com
lub zadzwoń +48 881 039 434
Godziny pracy
Telefon odbieramy w dni robocze, w godz. 9.00-15.30
Kontakt
napisz na info@mariezelie.com
lub zadzwoń +48 881 039 434
Godziny pracy
Telefon odbieramy w dni robocze, w godz. 9.00-15.30
Jedwab to wyjątkowo luksusowy materiał, którego włókna pochodzą z kokonu jedwabnika morwowego lub dębowego. Jest to tkanina zaliczana do jednych z najbardziej szlachetnych – nie uczula, ma doskonałą przepuszczalność powietrza, nie gniecie się i ma charakterystyczny subtelny połysk.
Wiele osób odstrasza jednak oznaczenie na metce, by jedwabne produkty prać w pralni chemicznej.
JEDWAB – PRANIE RĘCZNE
Czy rzeczywiście tylko pralnia chemiczna wchodzi w grę, gdy chcemy odśweżyć jedwabną sukienkę czy apaszkę? Na szczęście nie. Ileż razy zdarzyło nam się wrzucić do prania jedwabną chustę – nic się złego nie stało. Oczywiście, by zadbać o dłuższą żywotność materiału, należy wziąć sobie do serca kilka zasad pielęgnacji:
1. Pierz jedwab w temp. do 30 st. C (ciemniejszcze kolory nawet w chłodnej wodzie). Do miski z wodą dolej nieco szamponu albo specjalnego płynu dedykowanego delikatnym tkaninom jedwabnym (np. Biały Jeleń do jedwabiu czy płyny z lanoliną).
2. Zachowaj delikatność; nie pocieraj jedwabiu, nie wykręcaj, nie wyżymaj. Mokry jedwab jest dużo bardziej podatny na zniszczenie niż jedwab suchy.
3. Gdy plamy są poważniejsze, mocz jedwab dłużej w przygotowanym roztworze lub delikatnie masuj palcami zabudzone miejsce, dodając ciut więcej płynu czy szamponu.
4. Płucz w chłodnej wodzie.
5. Możesz na koniec dodać do wody odrobinę octu – pomoże wypłukać resztki dteregentu, a także sprawi, że jedwab po praniu nie będzie sztywny i niemiły w dotyku.
SUSZENIE I PRASOWANIE
Jedwab nie lubi słońca, więc niech Cię nie kusi, by wywieszać jedwabne sukienki na płotku stojącym w ogrodzie. Możesz suszyć na płasko albo na wieszaku, ale pamiętaj, by dobrze naciągnąć materiał i nie używać wieszaków z ostrymi kantami. Wystrzegaj się też grzejników. Jeśli Twoje jedwabne apaszki czy ubrania potrzebują przeprasowania, możesz skorzystać z żelazka z opcją niższej temperatury, która jest wskazana dla jedwabnych tkanin; jeśli masz starsze żelazko, pomocna może być bawełniana szmatka włożona pomiędzy jedwab a żelazko. Doskonale sprawdza się też parownica do ubrań.
Jedwab jest polecany szczególnie osobom, które mają problemy skórne i skłonności do alergii. Jeśli borykasz się z takimi kłopotami, spróbuj zainwestować w jedawbną apaszkę, poszewkę na poduszkę czy halkę. Jedwab odstrasza pasożyty i nie pozwala na rozwój roztoczy dzięki swojej antystatyczności (a więc nieprzyciąganiu drobinek kurzu). Poza tym jedwab regeneruje naszą skórę, przeciwdziała jej starzeniu się, a nawet ma wpływ na obniżenie ciśnienia krwi. Więcej o jedwabiu przeczytasz w naszym artykule – TUTAJ.