Jak dbać o wełnę i wełniane płaszcze?

Wełna zimą to podstawa! Uwielbiamy się nią otulać, bo grzeje i jest naturalna, a to ważny wyznacznik komfortu noszenia. W naszej ofercie znajdziesz wełniane akcesoria (szale, czapki, kapelusze), sukienki, spódnice oraz – oczywiście! – płaszcze. Co ważne – wełna stosunkowo mało się brudzi, a to za sprawą lanoliny – specjalnego emulgatora, który chroni jej włosie. Nie nasiąka też szybko wodą.

Jak o nią dbać, jak troszczyć się o wełniany płaszcz, by posłużył nam jak najdłużej? Poniżej przedstawiamy kilka istotnych zasad. 

  1. LETNIA WODA. Wełna nie lubi zmian temperatury, przy za wysokiej możesz ją bezpowrotnie zniszczyć, o czym zapewne przynajmniej raz się przekonałaś, dając do prania sweter z wełny, który potem pasował już tylko na młodsze dziecko… Wełnę najlepiej prać w temp. ok. 30 st. C
  2. NIE WYKRĘCAJ, NIE WYŻYMAJ – może to zdefasonować płaszcz. Unikajmy wirowania!
  3. SUSZ NA PŁASKO. Jest to ważna zasada, gdy chcemy uniknąć odkształcenia np. od prętów płotka. Pod wilgotny płaszcz możemy podłożyć ręcznik. 
  4. PROGRAM DO PRANIA WEŁNY LUB PRALNIA. Nieprawdą jest, że płaszcza wełnianego nie można wyprać w domowej pralce. Da się, choć niektórzy wolą powierzyć to zadanie profesjonalistom. Pamiętaj jednak, że wiele nowych pralek ma już standardowo do wyboru program do prania wełny, bez wirowania. 
  5. PROSZKI I PŁYNY PRZEZNACZONE DO WEŁNY / LANOLINA.  By przedłużyć żywotność wełny, dobrze prać ją przy użyciu detergentów, które nie będą jej szkodzić. Na rynku jest wiele produktów przeznaczonych specjalnie do prania odzieży wełnianej, możesz też skorzystać z szampnu lub lanoliny. Lanolina jest woskiem zwierzęcym, tłuszczem, który pokrywa wełnę zwierząt, zabezpieczając ją przed zabrudzeniami czy utratą wody. Możesz ją kupić np. w formie koncentratu. 
  6. WIETRZENIE PŁASZCZY – skorzystaj z dobrej pogody i wywieś płaszcz na balkonie.
  7. WIESZAJ PŁASZCZ NA SZEROKIM WIESZAKU, by trzymał formę. Samo przechowywanie jest bardzo ważne – uważaj, by nie wkładać do szafy mokrego płaszcza, susz go przed schowaniem; gdy nie będziesz nosić płaszcza przez dłuższy czas – skorzystaj z pokrowca. Wełna może się odkształcać, dlatego nie odkładaj płaszcza na krześle, nie siedź na nim w samochodzie, nie używaj wąskich wieszaków. 
  8. DELIKATNE CZYSZCZENIE. Warto od czasu do czasu zająć się płaszczem, przetrzeć go mokrą szmatką lub przeczesać włosie (jeśli mamy do czynienia z dłuższym włosiem czesankowym), niekiedy pomocne mogą okazać się golarka do ubrań czy rolka do czyszczenia z taśmą klejącą, do której przyczepiają się zanieczyszczenia.