Kontakt
napisz na info@mariezelie.com
lub zadzwoń +48 881 039 434
Godziny pracy
Telefon odbieramy w dni robocze, w godz. 9.00-15.30
Kontakt
napisz na info@mariezelie.com
lub zadzwoń +48 881 039 434
Godziny pracy
Telefon odbieramy w dni robocze, w godz. 9.00-15.30
„Takiej kawy, jak w Polszcze nie ma w żadnym kraju […] Który ma czarność węgla, przejrzystość bursztynu, zapach mokki i gęstość miodowego płynu” – pisał Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”, a my czytamy te słowa, rozkoszując się filiżanką cappuccino, bo dziś… międzynarodowy Dzień Kawy! Można więc pewnie wypić jedną dawkę kofeiny więcej niż zwykle…
„Takiej kawy, jak w Polszcze nie ma w żadnym kraju […] Który ma czarność węgla, przejrzystość bursztynu, zapach mokki i gęstość miodowego płynu” – pisał Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”, a my czytamy te słowa, rozkoszując się filiżanką cappuccino, bo dziś… Międzynarodowy Dzień Kawy! Można więc pewnie wypić jedną dawkę kofeiny więcej niż zwykle…
Jaką kawę najczęściej pijesz? Cappuccino, espresso i espresso doppio, macchiato, americano, kawa po turecku, zalewajka… Ziarna kawy – m.in. arabiki i robusty – codziennie pobudzają do działania miliony ludzi na całym świecie. Nie wyobrażamy sobie życia bez kawy, która stała się synonimem dobrze rozpoczętego dnia.
Jak podaje Wikipedia:
„Nazwa kawy pochodzi prawdopodobnie od arabskiego kahwa. Do większości języków europejskich przeniknęła poprzez tureckie słowo kahve i utworzoną od niego włoską nazwę caffè. Drugą prawdopodobną etymologią nazwy kawa jest nazwa etiopskiego miasta Kaffa, dziś – Kefa”.
W historii kawy możemy odnaleźć wątek polski – Jerzy Franciszek Kulczycki, tłumacz z języka tureckiego i żołnierz Jana III Sobieskiego, w czasie oblężenia Wiednia w 1683 r. zdołał przedrzeć się w przebraniu żołnierza osmańskiego przez obóz wroga i dostarczyć wieści posiłkom mającym uratować miasto. W dowód uznania Kulczycki został okrzyknięty bohaterem, a król Sobieski pozwolił mu wybrać w ramach nagrody dowolną rzecz z obozu nieprzyjaciela. Ku zdumieniu wielu Kulczycki poprosił o 300 worków dziwnego ziarna, o którym myślano, że to karma dla wielbłądów… Ziarno, czyli kawa – rzecz jasna, było potem palone w pierwszej wiedeńskiej kawiarni w „Domu Pod Błękitną Butelką”, która mieściła się blisko katedry. Podobno to tutaj zaczęto eksperymentować z dosładzaniem kawy miodem czy dolewaniem do niej mleka.
29 września to Międzynarodowy Dzień Kawy ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Kawy zrzeszającą państwa eksportujące i importujące kawę. Nie pozostaje nam nic innego jak… zaparzyć sobie aromatyczną kawę i uczcić dzisiejsze święto. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie przygotowali dla Was minigalerii naszych klientek – z kawą oczywiście!
Sukienki, w których można celebrować picie kawy lub wyskoczyć do kawiarni, kupicie w Marie Zélie – TUTAJ.